Avantajları Ve Dezavantajları İle Online Terapi

Gelişen teknoloji ile birlikte online terapi günümüzde oldukça kullanılabilirliği yaygın hale gelen bir danışmanlık şeklidir. Video konferans formunda düzenlenen online terapi ve de psikolojik danışmanlık hizmetlerinin avantajlarının fazlalığından dolayı son dönemlerde sıklıkla tercih edildiği görülmektedir.

Ulaşım, park vb. zaman kaybı yaşatabilecek gündelik sıkıntılardan uzak olması sebebiyle tercih noktasında daha çok yer almaktadır. Seanslar bulunduğunuz yerden, internet ortamında güncel WhatsApp, FaceTime, Skype gibi iletişim programları aracılığı ile birebir olarak gerçekleştirilir. Böylelikle danışan mahremiyeti de güvence altında tutulur.

Online Terapinin Genel Avantajları

Bulunduğunuz yerde size uygun bir terapist yoksa online olarak dünyanın her tarafından istediğiniz dilde ve istediğiniz psikolog ile görüşme sağlayabilirsiniz. Online psikolojik danışmanlık genel olarak herkese verilen bir danışmanlık hizmetidir. Agarofobi veya obsesif kompulsif bozukluk gibi durumlarda danışanlar evden çıkmakta güçlük çeker bu hastalar için online terapi konfor alanlarında oldukça verimli olmaktadır.

Online Terapinin Dezavantajları

İletişim yöntemi ne kadar gelişmiş olursa olsun bazı rahatsızlıklarda online terapiler yeterli ya da faydalı olmayabilir. Bazı ciddi rahatsızlıklarda ya da danışanın bulunduğu ruh halinde online terapi ihtiyacı karşılayamıyor. Online terapi ile ilgili yasal düzenlemeler henüz bulunmuyor.

Online terapi hizmetlerinden yararlanabilmek için asgari düzeyde teknoloji okur yazarlığınızın olması gerekiyor. Yine bu teknolojiyi kullanabilmek için internet ağına bağlık akıllı telefon, tablet ya da bir bilgisayara ihtiyaç duyuluyor.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Terapiye başlamak için kendinizin hazır olması gerekiyor. Modern çağda yoğun iş temposunda kendinize zaman ayırmak zor olduğu için online terapileri tercih ederek kaygılarınızı çözebilir, online psikolog ile birlikte sorunlarınızın ve problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Zaman ve mekan sıkıntısı olmadan, trafiğe takılmadan online bir şekilde kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın