Boxer Cinsi Köpek Özellikleri

Boxer köpekleri eski zamanlarda daha cok çiftçiler tarafından tercih edilmiştir. hayvan sürülerini yaban domuzlarından, tilki, çakal, kurt gibi yabani ve yırtıcı hayvanlardan korumak için ideal bir köpek türü olmuştur. Günümüzde sıklıkla sahiplenilen Boxer köpek ırklarına ilgi artmaktadır.

BOXER köpek türleri güçlü kaslara sahiptirler dış görünüşleri daha sert duruken aksine sevimli ve eğlencelidirler. Bu köpek cinslerinin evde bakılması zordur genellikle bahçelerde kulübelerde bakılması daha uygundur. Çok hareketli ve enerjik yapıya sahip olan Boxerlar her zaman egzersiz ihtiyacı görmektedirler. Günümüzde Boxer köpek sahiplenme için kişilerin evlerinin bahçesi veya çiftlik alanlarının uygun olması gerekmektedir.

Boxer Türlerinin Eğitimleri

daha yavru zamanlarında başlatılması oldukça önemlidir. İsa ve gür tüyleri oldukları için haftada iki defa taramasında fayda vardır. Boxer köpek türleri alerjik bünye ye sahip olduklarından yediklerine özen gösterilmelidir. Boxer köpekleri yavru iken eğitilmesi durumunda sosyalleşmeleri acısından oldukça önemlidir. Boxer köpekleri iyi sosyalleşir ise ailesine ve çevresindeki kişilere alçak gönüllü olur oyun oynamayı sever ve sadık kalır. Bu kopek türleri yüksek sesten ve sert davranışlardan hoşlanmazlar. Bu tarz davranışlarla karşılaştıkları zaman saldırgan bir köpeğe dönüşebilirler. Boxer köpekleri en önemli özelliği neşeli mutlu ve eğlenceli olmalarıdır. Diş görünüşleri sert görülse de uysal köpeklerdir.  boxer köpekleri çocuklarla keyifli vakit geçirir oyun oynamayı severler tam aile köpeğidir ev ortamında rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler duzenli egzesizleri cok önemlidir bu köpek türünün sade ve türetilmesi egzersiz ihtiyacını karşılayabilir koşturulmalı ve top oyunları oynatılması ve yorulması daha etkili olacaktır.aile fertlerine karşı sevgi doludurlar ve koruma iç güdüleri vardır.

Boxer Irkının Ömürleri

Boxer ırklarının ortalama ömürleri dokuz ve on beş yıl arasında değişmektedir sebebi ise bu ırklarının ölümcül kalp hastalıklarını taşımasıdır.   Köpekler hem etçil hem de otçul beslenebilen canlılardır. Boxerlar gibi fiziksel özellikleriyle dikkat çeken köpek ırklarında beslenme ve fiziksel gelişim arasındaki dengenin sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Özel mama ile beslemek ve gerektiğinde takviye edici mamalar ile beslemek boxer köpeklerinin daha sağlıklı kalmalarını sağlayacaktır.  Boxer köpek türleri aile ile kaliteli zaman geçirmeyi sağlayarak sahibine ve ailesine oldukça sadıktır.  Sevecenlik ve zekilikleriyle de on planda olan kopek türleridir.

Bir cevap yazın