DNS ayarları nasıl değiştirilir? Güncel DNS adresleri

DNS ayarları nasıl değiştirilir? Güncel DNS adresleri

DNS nedir? sorusuna en  basit cevabı vermek gerekirse: Her internet sitesinin barındığı bir sunucu ve bu sunucunun IP adresi vardır. Bu IP adreslerini girmeden doğrudan alan adı üzerinden (örneğin: shiftdelete.net) internet sitesine ulaşmayı sağlayan sisteme DNS deniliyor. Yani internetin vazgeçilmez bir parçası.

DNS değiştirme işlemi Windows, Mac, iOS ve Android‘de kolayca yapılabiliyor. Ancak her işletim sisteminde farklı şekilde yapılıyor olması kafaları karıştırıyor. Bu rehberimizde tüm cihazlarda nasıl DNS değiştireceğinizi anlatıyoruz.

Not: En güncel DNS adresleri sayfanın alt kısmında yer almaktadır.

Windows 10 DNS değiştirme – Windows DNS ayarları!

Windows 10 kullanıcılarının yapması gerekenleri maddeler halinde sıralarsak ilk önce kullanıcıların Denetim Masası‘na girmesi gerekiyor. Daha sonra ise;

Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ne tıklayın.

– Açılan pencerenin sol tarafında yer alan ‘”Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” kısmına tıklayın.

– Bu kısımdan bağlı olduğunuz internete sol tıklayarak ”Özellikler” kısmını seçin.

– Daha sonrasında “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” öğesini seçin ve özelliklerine girin.

– Aşağıda sizler için vereceğimiz güncel DNS’leri burada çıkan kısma girerek, kolay bir şekilde ayarlarınızı değiştirmiş olacaksınız.

Mac DNS değiştirme rehberi

MacOS işletim sisteminin yüklü olduğu Mac cihazlarda DNS değiştirmek için ilk olarak sol üst köşede yer alan Apple logosuna (elma) tıklıyoruz. Açılan menüden Sistem Tercihleri seçeneğine tıklıyoruz.

– Sistem Tercihleri ekranında alt kısımda yer alan Ağ seçeneğine tıklayın.

– Kablosuz bir şekilde internete bağlıysanız Wi-Fi, kablolu bir şekilde bağlıysanız Ethernet seçeneğinin yanında yeşil ışık yanacaktır. Yeşil ışık yanan seçeneğin sağ alt kısmında yer alan ‘İleri Düzey‘ seçeneğine tıklayın.

– Mac DNS değiştirme işlemini tamamlamak için üst kısımdan DNS seçeneğine tıklayın ve daha sonra açılan ekranda + seçeneğine tıklayarak kullanmak istediğiniz adresi girin. Hali hazırda bir adres giriliyse onu seçtikten sonra – seçeneğine tıklayarak silebilirsiniz.

iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir?

iPhone veya iPad sahibiyseniz, DNS değiştirme işlemini kolayca yapabilirsiniz. iPhone DNS ayarları değiştirme için Ayarlar > Wi-Fi yolunu takip ediyoruz.

– Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yan tarafında yer alan ‘i’ simgesine tıklayın.

iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir?

– Sayfanın en alt kısmında yer alan DNS’i Ayarla seçeneğine tıkladıktan sonra Otomatik yerine Elle’yi seçin. Artık cihazınız otomatik olarak DNS almak yerine sizin belirlediğiniz DNS adresini kullanacak.

– Bu ekranda hali hazırda girili olan DNS adresini, – butonuna tıklayarak silebilir, + butonu ile yeni bir DNS adresi ekleyebilirsiniz.

– Kullanacağınız DNS adresini girdikten sonra iOS DNS değiştirme işlemini tamamlamak için tek yapmanız gereken Kaydet seçeneğine tıklamak.

Android için DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Android cihazlar için sunucu ayarlarında değişiklik yapmak istiyorsanız, Wi-Fi bağlantı listesini açın. Daha sonra bağlı olduğunuz kablosuz ağ bağlantısına uzun süre basılı tutarak karşınıza çıkan “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklayın. Buradan ise IP Ayarları bölümünden, Statik seçeneğine vermiş olduğumuz güncel DNS sunucularından birisini girebilirsiniz.

Android DNS değiştirme yöntemleri! Android DNS değiştirme nasıl yapılır?

Bu rehberimizde Android DNS değiştirme işlemini nasıl yapacağınız anlatıyor ve en hızlı DNS adresleri listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Güncel DNS adresleri 2020

Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan güncel DNS adresleri ile karşınızdayız. Aralarından birini tercih ederek, yukarıda anlattığımız şekilde cihazınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

OpenDNS – 208.67.222.222

Cisco’nun sahip olduğu OpenDNS’nin iki ücretsiz seçeneği var: Family Shield ve Home. Family Shield çocuklarınızın uygunsuz içeriklere erişmesini engeller. Home ise daha güvenli ve hızlı bir internet deneyimine odaklanmaktadır.

Google DNS – 8.8.8.8

Günümüzde en çok tercih edilen DNS adreslerinden birisi olup, Google’ın kendi ürünüdür. Yalnızca DNS çözümlemesi ve önbelleğe alma görevini üstlenerek, hız ve güvenliğe odaklanmaktadır.

Quad9 – 9.9.9.9

İnterneti herkes için daha güvenli hale getirme hedefiyle kurulmuştur. Anonimliğinizi korurken kötü amaçlı alanları, kimlik avını ve kötü amaçlı yazılımları engeller.

Verisign Public DNS – 64.6.65.6

Verisign DNS üstün kararlılık ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra kullanıcı verilerini herhangi bir üçüncü taraf şirkete satmadığını / reklamlar için kullanmadığını iddia ediyor.

OpenNIC – 13.239.157.177

OpenNIC özünde sansürle mücadele etme girişimidir. Gönüllü olarak çalışan bu ücretsiz DNS sunucusu, tüm web’i herkes için erişilebilir hale getirir. Ayrıca, bir ISS’nin sıkça yanlış yazılmış URL’leri devraldığıDNS ele geçirmeyi de önler.

UncensoredDNS – 91.239.100.100

Kurucusu Thomas Steen Rasmussen tarafından yönetilen ve finanse edilen UncensoredDNS, Danimarka merkezli. Güvenlik özellikleri, performans odaklı bir DNS servisi.

CleanBrowsing – 185.228.168.168

CleanBrowsing’in hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcut. Ücretsiz DNS sunucusu aileler tarafından tercih edililiyor ve yetişkinlere yönelik içerikleri engelliyor.

Yandex DNS – 77.88.8.7

Tahmin edebileceğiniz gibi Rusya merkezli olan bu DNS servisi, performansın yanı sıra korumaya odaklanıyor. Kötü amaçlı yazılımları ve yetişkinlere yönelik içerikleri engelliyor.

UltraRecursive DNS 156.154.70.1

Neustar’ın UltraRecursive DNS’i de çok yönlü bir seçenek. Performans artışının yanı sıra kötü amaçlı yazılımları, internet sitelerini, kimlik avını, casus yazılımları ve botları (ayrıca DDoS koruması) engeller. Ayrıca uygunsuz veya yetişkinlere yönelik içeriği de engeller.

Alternative DNS – 198.101.242.72

Alternative DNS servisinin ana hedefi, kullanıcıların karşısına çıkan reklamları ortadan kaldırmak. Veritabanında tuttuğu reklam adreslerini engelliyor ve bu sayede reklam alanlarının boş kalmasını sağlıyor.

AdGuard DNS – 176.103.130.130

Alternative DNS ile benzer şekilde reklam engellemeye odaklanan bu servis, aynı zamanda kötü amaçlı internet sitelerini ve yetişkinlere yönelik içerikleri engelliyor.

:: DNS ayarlarını ne için değiştirmeyi düşünüyorsunuz?

DNS ayarları nasıl değiştirilir? sorusunu cevapladığımız bu rehber işinize yaradı mı? Görüş ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Kaynak: birguncel.com

Bir cevap yazın