Fina Dan İptal Kararı

Yüzmenin neredeyse küresel yönetim organı olan FINA, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonucunda Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası için harekete geçti.

Uluslararası Yüzme Federasyonu, ağustos ayı sonlarında Rusya’nın Kazan kentinde düzenlenmesi planlanan Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nı yaşanan olumsuzluklardan ötürü iptal etmek zorunda kaldı.

FINA, sporculara ve diğer kişilere danıştıktan sonra en doğru olanın bienal etkinliğini iptal etme kararı aldığını söylerken

“FINA, bu ciddi kriz devam ederse Rusya’da gelecekte herhangi bir etkinlik düzenlemeyecek.” Açıklamasında bulundu.

İsviçre merkezli FINA, Rusya’nın perşembe günü başlayan işgalinden etkilenen su sporları ailesinin üyelerine elinden gelen her türlü pratik desteği ve motivasyonu sağlayacağını ve yapılan bu hainliğin çok sayıda spor yönetim organı tarafından hızlı bir şekilde kınandığını da sözlerine ekledi.

Cuma günü FINA, ve bununla beraber önümüzdeki ay St. Petersburg’da yapılacak bir erkekler sutopu Dünya Ligi maçını iptal ederken, Kazan’da nisan ayında yapılması planlanan Artistik Yüzme ve Dalış Dünya Serisi etkinliği gibi çeşitli yerdeki mücadeleler iptal edildi.

Avustralya Ulusal Yüzme Federasyonu ise yaşanan olumsuzluklardan dolayı FINA tarafından alınan kararını memnuniyetle karşıladığını ve aralık ayındaki Dünya Kısa Kulvar Şampiyonaları da dahil olmak üzere Rusya’da planlanan diğer yüzme etkinliklerine takım göndermeyeceğini söyledi.

Federasyon tarafından verilen ifade “Avustralya, Rus hükümetinin eylemlerini şiddetle kınıyor ve Ukrayna’daki gelişmelerden megapari giriş dehşete düşüyor.” Şeklinde olurken Yüzme Avustralya Başkanı Eugenie Buckley, federasyonun boykotunun “her şeyden önce güvenlik nedenlerine” dayandığını söyledi.

“FINA’nın, yüzücülerimizin güvenli bir ortamda yarışma fırsatına sahip olmaları için bu etkinlikleri alternatif yerlere taşımayı düşündüğünü de görmek isteriz.”

Rusya’nın bu saldırısındaki amaç İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırı ve kıtanın Soğuk Savaş sonrası düzenini alt üst etmekle tehdit etmesi oluyor ama Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri | Sesimol.net