Hurdacı Mesleği Bitti Mi?

Çocukluk dönemlerinde herkes hatırlar ki her sokak arasında belki de saatte bir hurdacı geçerdir. Evdeki hurdalar bu emekçiler tarafından toplanır ve hurda depolarına taşınırdı. Bu sayede belkide çöplüğe gidecek bir çok malzeme geri dönüşüm sayesinde yeniden kullanılır hale gelmiştir. Günümüzde ise bu tür hurdacı hizmeti neredeyse kalmamıştır. Büyükşehirler dışında daha çok dar gelirli bölgelerde bu hizmetlere rastlamaktayız. 

Hurdacılık Biter mi?

Hurdacılık elbette bitmez ve bitmemeside gerekir. Çünkü gelişen teknoloji sayesinde bir çok malzeme geri dönüşümle birlikte tekrar hammadde olarak işlenebilmektedir. Hurdacılığın bitmemesi gerekir çünkü bazı madde ve malzemeler doğada kendi halinde belki de yüzlerce yılda ortadan kalkmaktadır. Hem doğanın korunması hemde ekonomiye katkı için geri dönüşüm ve hurdacılık her ülkenin en önemli sektörlerden biridir. 

Sokak Hurdacılığının Yerini Ne Aldı?

Hurda alımı yapan sokak hurdacıları günden güne azalmaktadır. Peki bu tür çalışanlar tamamen işten çekildi mi? yoksa yerinde mi hizmet vermektedir? Evet, hurdacıların geneli artık sokak sokak gezmek yerine hurda satmak isteyenlere telefon ile hizmet vermektedir. Şayet hurdanız var ve satmak istiyorsanız hurdacıyı arayıp adresinizi vermeniz gerekmektedir. Bu işlem evsel hurdalar için olduğu kadar sanayi hurdaları içinde geçerlidir. Fabrika veya atölyeden çıkan hurdalar için hurdacıyı arayıp araçla yerinden alım yapılması istenmektedir. Hurda alan yerler ülkemizde her bölgede, şehirde ve işlerde bulunmaktadır. 

Hangi Maden Hurdaları Geri Dönüşüme Girmektedir?

Bir çok maden ülkemizde yada dünyada hali hazırda çıkarımı devam etmektedir. Ancak bazı madenlerin çıkarılması ve hammadde olarak kullanılması oldukça zahmetli ve pahalıdır. Bunlara en önemli örnekler metal hurda ve bakır hurdalardır. Geri dönüşüm işlemi sayesinde hammadde sağlanan bu hurdalar neredeyse %50 oranında bir zaman ve işçilik avantajı sağlamaktadır. 

Geri dönüşüm her tür madde için oldukça önemli olup başta doğa ve ülke ekonomisi için gereklidir. Kullanmadığınız eşyalarınızı, materyallerinizi atıl halde bırakmayın. Çöpe veya doğada tek etmeyiniz. Bu ciddi zararı vermek istemiyorsanız kullanmadığınız tüm eşyaları kağıt, plastik, karton, bakır, kablo, demir, çelik, bakır alüminyum, kurşun, çinko dahil malzemeler için sizde hurdacı çağırın. Hem doğayı koruyun hemde ekonomiye katkı sağlayın. 

Bir cevap yazın