“Kaliteli yaşam için böbreklerimizi sevelim” Projesine Destek!

“Kaliteli yaşam için böbreklerimizi sevelim” Projesine Destek!

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği, KKTC Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden bir öğrencinin hazırladığı “Kaliteli Yaşam İçin Böbreklerimizi Sevelim” konulu sosyal sorumluluk projesine destek verdi.

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Zerrin Akalın  ile Diyetisyen Tünay Tuğcan, YDÜ İletişim Fakültesi son sınıf öğrencisi Mahmut Abbas tarafından hazırlanan “Kaliteli Yaşam İçin Böbreklerimizi Sevelim” projesi için düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı.

Akalın seminerde, “Sağlıklı beslenme ve koruyucu hekimlik” konusunda bilgilendirmenin ilkokullardan başlaması gerektiğini değinerek, sağlıkta önemli olan ve üzerinde durulan esas konunun, koruyucu hekimlik olduğuna işaret etti. 

Hastalıklar konusunda halkı bilinçlendirme ve gerekli tedbirleri alması konusunda en büyük görev devlete düşüyor. Bilinçlendirilmiş toplumlarda hastalıkların belli derecede önlendiği gözlemlenirken mali boyut konusunda da, hasta olmamak için harcanan paranın, hasta olduktan sonra harcanan paradan çok daha az olduğu biliniyor. Akalın, bunun için sağlıklı beslenme ve temiz çevre bilincini yerleştirecek programların ders müfredatına  konması gerektiğini belirterek, çocuklara küçük yaştan bu bilincin verilmesi ve yaşam biçimi olarak benimsetilmesi gerektiğinin altını çiziyor.  

Kaynak: yayinvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nasıl hazırlanır | Sosyal Medya Yönetimi | GanoBet | Bahis siteleri