Kilo Verdiren Nefes Egzersizleri

Kilo Verdiren Nefes Egzersizleri

Yaşamınız boyunca hiçbir şey yapmasanız da mutlaka nefes alıyor ve hayatınızı devam ettiriyorsunuz. Hiç spor yapmayan, buna vakit ayıramayan, düzensiz beslenen ve tüm bu bileşenlere bağlı olarak kilo alan kişilerin en büyük problemi de zamandan ve düzensiz yaşamdan dolayı vücutlarında biriken yağlardır. Nefes egzersizleri hem sizi sağlıklı tutar, organlarınıza sayısız fayda sağlar hem de özellikle karın bölgesinde biriken yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırıp metabolizmayı hızlandıran nefes egzersizleri, vücudunuzdaki oksijeni artırdığından, ekstra olarak biriken yağında yanmasına, yani kilo vermenize fayda sağlar. Karın kaslarınızı güçlendiren, direnci artıran ve kilo verdiren birkaç farklı nefes egzersizi bulunur.

Diyafram egzersizi, kilo vermek için en çok başvurulan egzersiz çeşididir. Diyaframdan alınan nefes sayesinde karın kaslarınız esner ve nefes alırken diyafram devreye girdiği için akciğerinizin kapasitesi artmış olur. Bu egzersiz sırasında yere düz bir şekilde uzanabilirsiniz. Nefes alırken hem diyaframdan yani midenizden hem de ciğerlerinizden nefes alarak göğsünüzü de karnınızı da şişirin. Bunu yaptığınız zaman midenizin aşağı ve yukarı doğru hareket ettiğinizi görebilirsiniz. Her nefeste daha derin ve yavaş almaya dikkat edin. Nefesi aldıktan sonra yine aynı yavaşlıkta vermeniz gerekir. Günün herhangi bir saatinde aç karna bu egzersizi yapabilirsiniz.

Mide kaslarını güçlendiren ve kilo vermeye yardımcı olan bir başka nefes alma yöntemi ise solunum problemlerini de gideren bir egzersizdir. Rahat bir pozisyonda oturarak yapmanız gereken egzersiz, diyaframa alınan derin nefesten sonra birkaç saniye nefesi tutarak ve mide kaslarınızı sıkarak yapılmalıdır. Ardı ardına neredeyse on defa bunu uyguladıktan sonra beş nefes normal alın ve bu süreci üç kez tekrarlayın.

Diyaframınıza ve ciğerlerinizdeki kaslara odaklanan bir diğer egzersiz, dayanıklılığınızı ve enerjinizi artıracaktır. Kaygı problemi ve stresi gideren nefes egzersizini sadece belirli birkaç dakika değil, tüm gün boyunca uygulayabilirsiniz. Oturarak veya ayakta yapılabilecek bu egzersizi yaparken, elinizi karnınıza koyun ve başparmağınızı göbek deliğinize yakın tutun. Nefes alırken sadece diyaframdan almalı ve göğsünüzün şişmediğinden emin olmanız gerekiyor.

Son ve en çok kullanılan ağızdan alınan nefes ise karın kaslarınıza baskı yaparak, tazelenmiş ve rahatlamış hissini size aşılayacaktır. Göbek yağlarınızdan kurtulmanın en kolay egzersizlerinden biridir. Bu nefes egzersizi sayesinde hem karın bölgesinde biriken yağlardan kurtulmuş olacaksınız, hem de çene kaslarınızı sıkılaştıracaksınız. Ağızdan alınan nefes ağzınız açıkken on saniye kadar saydıktan sonra yine ağızdan verebilir ve bunu her gün on dakika olmak üzere toplamda üç kez yapabilirsiniz.

Nefes egzersizleri doğal ve zararlı olmayan egzersizlerdir. Burak Kulaksız sayesinde günlük rutinlerinize ekleyebileceğiniz nefes egzersizleri hakkında detaylı bilgi edinerek, yaşamınıza tazelenmiş devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın