Silikon Cephe Nedir?

Günümüzde pek çok cephe kaplama çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitlerden bir tanesi de silikon cephe kaplamalarıdır. Önemli çeşitlerden bir tanesi olan silikon cephe kaplamalar pek çok özelliği bünyesinde taşımaktadır.

 Silikon Cephe Kaplama Nedir?

 Silikon cephe giydirme sistemi, projesinde belirtilebilen açıklıklarda ve her katın döşeme olan betonuna alüminyum ya da galvanizli çelikten üretilen ankarajlara bağlanabilen taşıyıcı düşey profillerle bunlar arasına istenen yüksekliklerde cam takmak ve bunları taşıyabilmek için düşey taşıyıcı olan profillere özel bağlantı elemanlarıyla bağlanabilen yatay kayıt profillerinden meydana gelen sisteme verilen isimdir.

 Silikon Cephenin Özellikleri Nelerdir?

 Silikon Cephe sistemleri esas olarak camın sade yapısını ve sahip olduğu nitelikleri vurgulayabilen cephe giydirme sistemlerini ifade etmektedir. Bu kapsamda silikon cephe sisteminde dışarıdan bakıldığında alüminyum profil görülmemektedir. Bütünüyle cam görünümü meydana getirilmektedir. Bu cephe sisteminde ise ısı camlar dış cepheye kaset profilleri aracılığı ile tutturulmaktadır. Bahsedilen profillere özel bir biçimde yapıştırılabilen camlar dış cephelere bir hayli şık bir görünüm vermektedir.

 Cam paneller arasında yer alan sızdırmazlık çift EPDM fitil aracılığı ile sağlanmasından dolayı panellerin içerisine sızdırmazlık silikonu çekilmemektedir. Bu sayede cam panellerin içerisinde gölge oluşması önlenmektedir. Arzu edildiğinde seçilebilen herhangi bir cam panel gizli kanat biçimine getirilebilmektedir. Silikon cephe giydirme sistemi yapılara yüksek bir prestij ve zengin bir cephe görünümü kazandırmaktadır. Bu nedenden dolayı da sık sık tercih edilmektedir. İstenildiğinde, modüllerin içerisine kanat profili sistemi yapılarak gizli olan kanat mekanizmaları yerleştirilebilmektedir. Silikon cepheler camın sadeliğini ön plana çıkarmaktadır.

 Silikon Cephenin Teknik Yapısı Nasıldır?

 Genel olarak bakıldığında silikon cephe kaplamanın profil genişliği 54 mm olmaktadır. Sistem içerisinde yatay ve düşey profiller farklı olmaktadır ve aynı zamanda kondens kanallıdır. Yatay olan profiller kırlangıç geçme sistemi sayesinde bağlanmaktadır. Su tahliyesinin sağlanması, kondens kanalları ile temin edilmektedir. Ayrıca silikon cephe sistemleri içerisinde dışarıdan bakıldığında cephe yer alan camların arasında yatayda ve düşeyde toplam 16 milimetre genişlikte olan Epdm fitilli olan cam cama derzler görünmektedir. Camlar hazırlamış olan alüminyum kasetlere bir strüktürel silikon malzemeyle ISO 8339 ve DIN 51376 standartlarına uygun biçimde yapıştırılmaktadır.

Bir cevap yazın