Tenis Oyuncusu Nasıl Beslenir

İnsanlar için geçerli olan en önemli birkaç günlük rutin arasında beslenme temel görevi görmektedir. Bu anlamda beslenme çeşit yaşantı şekli için vazgeçilmez bir gereksinimdir. Genel itibariyle farklı amaçlar noktasından bakılsa da sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek temelinde beslenmeye dayanmaktadır. Dolayısıyla beslenme ile ilgili bilgi sahibi olabilme yaşam koşuluna ve hareketlilik oranına uygun bir beslenme düzeni oluşturma oldukça önemli bir gerekliliği ifade etmektedir. Sadece fit görünmek veya zayıf olmak maksadı ile değil sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilmek için doğru beslenme rutini temel ihtiyaç mesabesindedir. Bilindiği üzere daha fazla hareketlilik içerisinde olan kimselerin beslenmesi ile ilgili olarak dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Bu açıdan değerlendirildiğinde özellikle aktif günlük yaşantının daha fazla kas ve su kaybına sebebiyet verdiğini görmekteyiz. Tenis oyuncusu nasıl beslenir sorusuna verilecek cevaplar oldukça kabul görür bilgilerdir. Her türlü tenis malzemesi ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığında sporcu beslenmesinin rutin beslenmenin dışında özellikler içermesi son derece doğaldır. Özellikle yüksek hareketlilik içeren spor dalları ile ilgilenen sporcuların bu noktada daha fazla dikkatli olması gerekmektedir ki verilen örnekler arasında tenis oyuncuları de yer almaktadır. Amatör veya profesyonel olsun tenisle ilgilenen oyuncular için beslenme programı varlığı önemli bir gerekliliği ifade eder. Nitekim teniste hareket çok üst seviyelerde seyreder. Buradan bakıldığında yüksek seviyede su kaybetmemek veya mevcut kasları koruyabilmek için protein ağırlıklı beslenmenin önemine dikkat etmek durumundayız. Diğer spor dalları için de geçerli olduğu gibi tenis de sağlıklı bir spor rutini oluşturabilmek protein ağırlıklı beslenmeye dayanır. Bu açıdan sporcuların günlük yaşantılarına baba alması gereken günlük protein miktarı belirlenmelidir. Önceden belirlenen bu ölçüler sporcuların kendi vücut indeksleri ile de yakından alakalıdır. dolayısıyla her sporcu için farklı bir bahsetmek mümkündür.

Tenis müsabakası öncesi acil enerji ihtiyacını karşılayabilecek şekilde karbonhidrat tüketimi de oldukça önemli görülmektedir. Tüm bunların üzerinde kardiyolojik sağlık açısından su tüketiminin kontrolü olması da büyük önem taşır. Nitekim bir vücudun susuz kalması en büyük tehlikedir. Diğer taraftan sürekli olarak terleyen ve su kaybeden sporcu vücudunun önemli ihtiyacı Günde en az 3 litre suyun vücuda alınması olacaktır.

Bir cevap yazın