Tenis Turnuvasına Hazırlık Ile İlgili Önemli Notlar

Tenis oldukça hareketli bir spor dalı olarak kuralları, ekipmanları ve favori oyuncuları ile tüm dünyada ilgi uyandıran bir spor dalı haline gelmiştir. Bu anlamda oldukça eski bir spor olan tenis günümüze ulaşana kadar birçok değişiklik ve dönüşüm geçirmiştir. Diğer taraftan oldukça önemli detaylardan bahsetmek mümkündür. Tenisle ilgili önemli olgular arasında tenis turnuvaları da yer almaktadır. Özellikle lisanslı tenisçi olduktan sonra yapılan tekrar derslerinin ardından turnuvalar gündeme gelmektedir. Tenis turnuvaları rekabetin sıcağı sıcağına yaşandığı, oyuncunun kendini kortta daha iyi deneyimlediği müsabakalar dizisidir. Diğer taraftan sportif kimlik noktasında önemli bir özgeçmiş temeli bina edecektir. Tenis turnuvasına hazırlık ile ilgili önemli notlar bu yazıda yer almaktadır.

Tenis turnuvaları bilindiği üzere bir tenis oyuncusunun motivasyonu noktasında oldukça önemlidir. Bu açıdan tenis turnuvasına hazırlık ile ilgili oldukça önemli detaylar ile çekmektedir. Söz konusu turnuvaların tarihsel olarak önceden bilinmesi temel bir öneme sahiptir. Bundan sonra yapılması gereken söz konusu tarihe entegre bir program yürütmektir. Bu programın ilk olarak düzenli bir antrenmanı ifade etmesi beklenir. Çünkü oyuncunun kondisyonunu koruyabilmesi için turnuvadan önce her gün mutlaka kortta antrenmanda olmalıdır. Turnuva öncesi yapılması gereken diğer bir önemli hazırlık da açma germe hareketlerinin düzenli bir biçimde tekrarlanmasıdır. Bilindiği üzere tenis kas gruplarına yönelik bir spordur. İyi bir deneyim sağlayabilmek ve performansın tamamını açığa çıkarabilme noktasında kasların buna hazır olması gerekir. Tenis turnuvasına hazırlık bağlamında bunların iyi bir biçimde değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Tenis turnuvasına hazırlık yapmak üzere dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta da beslenmedir. Sporcu zindeliğini ortaya çıkaracak beslenme protein ağırlıklı beslenmedir. Özellikle turnuva öncesi birçok sporcunun yaptığı hataya düşmemek gerekir. Bu hata enerji depolaması noktasında karbonhidrata fazlası ile yüklenmektir. Bunun yerine daha uzun vadede dengeli bir karbonhidrat yüklemesi söz konusu enerji depolarını dolduracaktır. Aksi takdirde kas hantallığı kaçınılmaz olur. Tenis turnuvasında hazırlık noktasında tenis çantasının hâlihazırda oyuncuya en uygun materyallerle hazırlanmış olması beklenir. Bu sayede herhangi bir sürprizle karşılaşma olasılığı sıfıra indirgenebilir. Tenis raketi, tenis ayakkabısı, tenis giysisi; mevcut turnuvaya, oynanacak sahalara ve kort özelliğine göre uyumlu olmalıdır.

Bir cevap yazın