Voip Gateway Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Notlar

VoIP Gateway Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Notlar

Son yıllarda üretim ve dağıtım alanında yapılan yeniliklerle birlikte farklı ölçekteki firmaların inanılmaz bir desteğe sahip olduğunu görmekteyiz. Özellikle teknolojik gelişmelerin bu anlamda önemli bir zemin teşkil ettiği de açıkça görülmektedir. Bilindiği üzere teknoloji kaynaklı çözümlerin oldukça geniş çaplı avantajları ortaya çıkardığı aşikârdır. Bu alanda örnek verilebilecek en önemli kaynaklar arasında iletişim yer almaktadır. İletişimin daha iyi kurulabilmesi iyi bir başarı anlamına gelmektedir. Bu anlamda firmaların müşteri kitlesini oluşturabilme geliştirebilme ve koruyabilme stratejilerinin temelinde iyi bir İletişim ağı elektriği yer alır. Bu gerekli neticesi olarak analog formdan çıkmış telefon santralleri ile oldukça iyi bir destek sağlanmış olur. İnternet üzerinden kurulan bağlantılar aracılığıyla pek çok anlamda tasarruf edilerek daha iyi bir iletişime zemin meydana getirilmektedir. Bu açıdan söz konusu olan donanımsal parçalar arasında VoIP Gateway de yer almaktadır.

Telefon santralleri ile ilgili olarak dijital çağın en önemli gerekliliği IP telefonlardır. En kısa tarifi ile internet telefon olarak ifade edilen bu ürünler hakkında birçok bilgi olduğunu belirtmek mümkündür. Özellikle işlev ve donanım açısından söz konusu olan bilgiler arasında farklı markaların bu alanda sağladığı kaliteli hizmetten de bahsedebiliriz. Bu anlamda öncelikle içerik ve donanımını anlamak gerekir. VoIP Gateway bir donanım sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalın şekli ile ifadesi bir dönüştürücü işlevi görüyor olmasıdır. Ağ geçidi veya dönüştürücü olarak sistemize edilmektedir. Öncelikle bu dönüştürücü kullanmak için mevcut internet ağı üzerinden işlem yapmak gerekir. Burada yapılması istenen mevcut telefon trafiğinin söz konusu ağ aracılığıyla kamuya açık telefon şebekesini taşımaktır. Bu amaç için kullanılan VoIP ağ geçidi alanında markalarla farklılaşmak ile birlikte genel itibariyle protokoller sabittir. Söz konusu markalar arasında Yeastar pek çok anlamda daha yaygın bir kullanıma sahiptir. Bunların dışında Dinstar ve Grandstream gibi markalarda da sıklıkla tercih edilmektedir.

VoIP Gateway donanımı söz konusu ürünlerle ilgili olarak kullanılan çeşitli portlar daha mevcuttur. Bu portlar hakkında iki farklı örnek verebiliriz. FXS olarak tarif edilen portta, mevcut analog telefon sisteminin VoIP telefona taşınması söz konusudur. FXO portu ise VoIP sisteminin PSTN sistemine geçişi sağlanmaktadır. Bunların dışında kullanılan dijital ağ geçitlerinden de bahsetmek mümkündür. PRI Gateway, GSM Gateway ve IP FCT örnekleri vardır.

Bir cevap yazın