Yirmilik Diş Çekimi Zorunlu Mudur? Diş Çekimi Dışında Tedavisi Var Mıdır?

20’lik dişler genellikle 16 yaşı tamamlandıktan sonra ilk belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Çoğu zaman 23 yaş sınırlarında son haline ulaşan bir diş seti olan 20’lik dişlerin belirtileri hastaya zor süreç yaşatmaktadır. Gömülü dişler genellikle alt ve üst çenede her iki uçta bulunmaktadır. Ağzın ücra bir köşesinde bulundukları için ağız ve diş sağlığı için bir faydasından bahsetmek mümkün olmamaktadır.

 20’lik Diş Çekimi Ağrılı Bir Tedavi midir?

 Tıbbi açıdan da hastalara çoğu zaman yarardan çok zarar getirdiği gözlemlenmektedir. 20lik diş çekimi ise bu noktada gerekli bir tedavi olarak öne çıkmaktadır. 20’lik dişlerin çekimi genellikle hastalar açısından oldukça korkutucu ve ağrılı olarak bilinmekte olup ancak tedirgin olacak kadar zorlu bir süreç olmaması ile Tuzla diş kliniği bünyesinde ki diş hekimleri tarafından kolayca tedavi edilmektedir.

 Gömülü Dişler Çekilmek Zorunda Mıdır?

 20’lik dişler diğer bir adı ile gömülü dişler her 10 hastanın 3’ünde problemli bir gelişim göstermektedir. Bu problemli gelişim süreci diğer komşu dişlere zarar verdiği gibi hastaya ciddi rahatlıklara kadar neden olmaktadır. Çenede yeteri kadar yer olmaması sebebi ile dişlerin doğal olarak ya da dış etkenler sonucu form bozukluğuna uğraması ya da çenede gömülü olan yirmilik dişlerin uygun pozisyonda olmayışı gibi farklı sebeplere dayanarak 20’lik dişler çıkarken yıllar süren rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Özellikle ağız içinde fayda sağlayacak bir görev üstlenmeyen ve ciddi belirtilere neden olan 20’lik dişlerin çekimi gerekli hale gelmektedir. Bu konuda Tuzla diş kliniği cerrahi hizmetleri mevcut olmaktadır.

 20’lik Diş Belirtileri

 20’lik dişlerin çıkış sürecinde ağızda ve diğer komşu dişlerde belli başlı tahribatlar meydana gelmektedir. Bu tahribatların başında diş eti iltihabı yer almaktadır. Diş eti iltihabı ciddi bir sorun olmakla birlikte diş etinde aşınmaya ve zamanla dişlerin köklerini zayıflatmaya neden olmaktadır. 20’lik diş çıkış sürecinde diş etini yarmaktadır. Açık diş eti iltihap ve enfeksiyona yol açmaktadır. Ağız içinde oluşan ağrı, soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı oluşan hassasiyet yirmilik diş çıkacağının ve yarattığı tahribatın habercisi olmaktadır. Kısa süre içinde yirmilik diş çekimi oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda önlem almak ve gerekli tüm tedavileri uygulamak adına Tuzla diş kliniği hizmetleri mevcut olmaktadır.

Bir cevap yazın